Program festivalu ARENA

Deadtown

Délka představení: 90 min bez přestávky. Doporučená věková hranice: 8+

SALOON – Smíchovská náplavka

foto z představeni deadtown
DEADTOWN
Po deseti letech se Divadlo bratří Formanů opět pouští do nového dobrodružství. Během našeho nomádského života jsme se plavili po moři, toulali se operními domy, kočovali s pokleslou show nebo se živili honěním slepic a vepřů kolem dřevěné boudy. Naše nová výprava za dobrodružstvím směřuje na západ… Na Divoký západ. Do doby, jejíž opravdovost je zachycena pouze na černobílých fotografiích a k cizincům je nevlídná stejně jako rozbouřené moře k divadelníkům vyplouvajícím ze středu Evropy. Kromě starých fotografií, vytvořily náš obraz Divokého západu i němé filmové kovbojky a grotesky. Jako naivní děti z malého českého města tedy můžeme snadno uvěřit tomu, že na přelomu 19. století Divoký západ vypadal černobíle nebo byl zabarven jen do měkkého tónu sépie. A i kdybychom tuto představu již ztratili, zůstává onen nedokonalý obraz blízký našemu divadelnímu vidění. Nové představení Divadla bratří Formanů se tedy pohybuje na pomezí divadla a němého filmu. Před pár lety by chudá kočovná společnost o takové kombinaci nemohla ani snít. Ale doba jde kupředu, nové technologie se vyvíjejí rychlým tempem a stávají se dostupnými i nám. Abychom patřičné iluze dosáhli co nejpůsobivěji, postavili jsme k tomu i nový divadelní stan. Stejně jako v našich předešlých představeních se snažíme tento prostor využít ve všech jeho dimenzích a díky fantazii a práci výtvarníků, kteří s námi dlouhodobě spolupracují, rozehrát v něm i loutky, masky či malované kulisy. S tím pak samozřejmě souvisí i výrazná herecká akce, jemné světelné nálady, filmové animace, živá i reprodukovaná hudba či bohatá ruchová složka. Vše spojené do obrazů a atmosfér, podporujících příběh a jeho sdělení. Začátek 20. století byl časem nových technických zázraků. Vedle pohyblivých obrázků tu byl i fotografický přístroj, fonograf či první gramofony. Často šlo jen o pouťovou zábavu, atrakci, která mnoho lidí přitahovala a jiné děsila. Není proto divu, když majitel pochybného pražského kabaretu, kouzelník a iluzionista, člověk, pro kterého hranice mezi fantazií a realitou není vždy jasná, těmto bláznivým novinkám docela propadl. Muž, posedlý vášní pro svět Divokého západu, snící o drsném životě pistolníků, pusté arizonské poušti i exotických krasavicích se díky těmto vynálezům ocitá mnohem blíž ke svým představám. A protože jeho podnik v jedné ze zapadlých pražských uliček zrovna nevzkvétá, rozhodne se změnit svůj sen v nové dobrodružství. Vzít diváky na cestu, na které se iluze mění v novou realitu.

Námět a scénář: Ivan Arsenjev, Petr Forman
Režie: Petr Forman
Scénografie: Josef Sodomka, Matěj Forman
Výtvarné řešení interiéru stanu: Matěj Forman
Choreografie: Veronika Švábová, Marek Zelinka a kolektiv
Hudba a písně: Marko Ivanovič, Jarda Traband Svoboda
Kostýmy: Andrea Sodomková
Animace, filmový obraz: Josef Lepša
Kamera: Jaromír Kačer
Zvuky a ruchy: Michal Holubec, Marek Poledna (Studio Bystrouška)
Obrazová postprodukce: i/o post
Technologie projekcí: 3dsense
Světelný design: Louise Gibaud, Petr Forman
Koncepce světel: Igor Schmidt, Petr ‘Goro’ Horký, Petr Forman
Koncepce zvuku: Philippe Leforestier, Philippe Tivilier

KABARETIÉŘI, ILUSIONISTÉ, PISTOLNÍCI A KRÁSNÉ ŽENY: Petr Forman, Veronika Švábová, Marek Zelinka, Jacques Laganache, Daniela Voráčková/Simona Babčáková, Josefína Voverková, Vojta Švejda/Jiří Kniha, Michael Vodenka/Miroslav Kochánek, Ivan ”Zobák” Pelikán, Petr “Goro” Horký, Josef Sodomka/Ivan Arsenjev, Philippe Leforestier, Mitakuye Oyeasin, Jakub Tokoly a Dizzy Gilagio (Didier Castelle, Francois Lezer, Michel Oger, Thierry Malard)

PRODUCENT: Divadlo bratří Formanů
V KOPRODUKCI S:

Théâtre-Sénart, Scène nationale - Lieusaint (France)
Théâtre du Manège – Scène nationale – Maubeuge (France)
Le Manège Mons – Centre Dramatique - Mons (Belgium)
Parc de la Villette – Paris (France)
MCB° Bourges - Bourges (France)
MC2 : Grenoble - Grenoble (France)
Latitude 50, Pôle des arts du cirque et de la rue - Marchin (Belgium)
l'Avant Seine/Théâtre de Colombes - Colombes (France)

ZA PODPORY:

Théâtre de Cornouaille – Scène nationale de Quimper - Quimper (France)
Silkeborg Dukketeaterfestival - Festival of Wonder - Silkeborg (Denmark)
Festival Internazionale di Andria Castel dei Mondi - Andria (Italy)
Città di Andria (Italy)
La Ville de Rennes - Rennes (France)
Théâtre national de Bretagne - Rennes (France )
Ministerstvo kultury ČR
Hlavní město Praha

PARTNEŘI:

C.S.CARGO
Messenger
Panasonic
ČNSO

14.6.

19.00

15.6.

20.00

16.6.

20.00

17.6.

18.00

Aladin

Délka představení: 60 minut bez přestávky. Doporučená věková hranice: 7+

Loď Tajemství – Smíchovská náplavka

foto
ALADIN
Rodinné divadelní představení “Aladin“ zve do světa příběhů „Tisíce a jedné noci“. Vypráví barvitý příběh chlapce Aladina, který se prolíná s vyprávěním o králi Šahriarovi a statečné a moudré Šeherezádě. Před smysly diváka se rozprostírá cizokrajný a dálkou vonící svět putujících nomádů, moudrých vezírů, tajuplných míst, zahrad a paláců s bohatstvím mocných vladařů a králů. Dospívající chudý chlapec Aladin díky získané kouzelné lampě zázračně zbohatne. S pomocí džina, který splní každé jeho přání, se stane majitelem nádherného paláce, do kterého přivádí i svoji novou lásku - princeznu Badralbudur. Štěstí, ke kterému mu dopomohla kouzla a moc lampy se však zdá být prchavé a nejisté. V souboji s mocným kouzelníkem, který o lampu od začátku příběhu usiluje a hodlá se jí za každou cenu zmocnit, se přeci jen musí mladý Aladin nakonec spolehnout na to, co mu žádná kouzla nemohou zajistit – svou odvahu, lásku princezny Badralbudur a věrnost malého velblouda, přítele se kterým se během svého putování potkává. Matěj Forman spolu s autorským týmem vytvořil magické představení, kde pomocí loutek, stínohry, výtvarné dekorace i působivého hlasu a hudby ožívají karavany velbloudů, otevírají se brány velkolepého paláce a pod nebem plným hvězd se rozprostírá nedozírná krajina pouště. Toto rodinné představení hledá všemožnými prostředky způsob, jak přenést dětské i dospělé diváky do míst, kde na samé hranici fantazie začíná cesta a na ní velké dobrodružství.

Režie: Matěj Forman
Scénografie, kostýmy, masky a marionety: Josef Sodomka , Andrea Sodomková & Matěj Forman
Hudba: Daniel Wunsch
Choreografie: Veronika Švábová
Animace. Anna Krtičková
Asistentka: Pauline Masson
Světla: Petr Goro Horký & Tomáš Morávek
Zvuk: Jan Mucska & Philippe Leforestier
Adaptace francouzského textu: Agnès Sourdillon
Český překlad: Jean-Gaspard Páleníček, Jan Novák

Výroba marionet a dekorací: Antonín Maloň, Tereza Komárková, Martin Lhoták,
Radomír Vosecký, Petr Horký, Vladimír Všetečka a spolupracovníci Divadla bří Formanů

Délka představení: 60 minut

Doporučená věková hranice: 7+
Představení se hraje bez přestávky.

14.6.

19.00

15.6.

17.00

16.6.

18.00

17.6.

11.00

18.6.

16.00

JURI – Kosmonaut

Délka představení: 60 min bez přestávky Doporučená věková hranice: 8+

Planetarium – Smíchovská náplavka

foto z predstaveni
JURI - kosmonaut
Základní charakteristiky představení jsou: absence gravitace, samota, hrdinství, ale hlavně touha snít. Juri je intergalaktický průzkumník, který objevuje nové planety a možná i nové formy života. Je to statečný muž, hrdina, mezihvězdný kosmonaut! Nebo možná to je pouze to, co v něm lidé chtějí vidět, protože je klaun.
Publikum se stává speciální posádkou vybranou právě pro toto dobrodružství. Vstupuje do vesmírné lodi, ve které prozkoumá širý nekonečný vesmír a právě Juri publikum cestou provede. V tomto představení chtějí Giorgio Bertolotti a Petr Forman prozkoumat svět projekcí, animací a video mappingu, který je pro autory velkou a stimulující výzvou, a to především kvůli jejich touze zapojit ho do vyprávění příběhu tak, aby se publikum cítilo být součástí opravdové cesty vesmírem.

Režie: Giorgio Bertolotti and Petr Forman
Vystupuje: Giorgio Bertolotti, Rosalie Schneitler
Disciplines: Clown
Video mapping: Josef Lepša, Jan Hrdlička (3D sense)
Světelný desing: Petr Forman, Igor Schmidt
Hudba: Daniel Wunsch
Kostýmy a scénografie: Josef Sodomka, Jakub Hanzl, Veronika Konturová, Francesca Novati
Zvuky a ruchy: Marek Poledna (Studio Bystrouska)
Zvuk, video, světla: Rosalie Schneitler
Konstruktéři mobilního planetaria: Marco Olimpio, Sonia Natante
Technická spolupráce: Andrea Monopoli
Produkce: Giorgio Bertolotti, Petr Forman
Poděkování: Rodině Bertolotti a rodině Schneitler

Délka představení: 60 minut
Doporučená věková hranice: 8+

Produkce: Giorgio Bertolotti, Petr Forman

14.6.

19.00

15.6.

16.00

15.6.

19.00

16.6.

16.00

16.6.

19.00

17.6.

14.00

17.6.

17.00

18.6.

14.00

18.6.

18.00

CIRCUS BROTHERS (live), YAZZ (tanec)
DJ GADJO.CZ (Radio 1) ft. MÁRIO BIHÁRI (akordeon jam)

Loď Tajemství

jam_sound_system
Letní balkánská fiesta na plující divadelní lodi bratří Formanů je jako doma. Roztančené Tajemství tentokrát vyplouvá s pořádným nákladem balkánského temperamentu, romácké živelnosti i divadelní hravosti. Palubu lodě rozhoupe prvotřídní tančírna a vyhledávaný balkánský čurbes od žádaných CIRCUS BROTHERS, šarmantní taneční divy YAZZ nebo temperamentního DJ GADJO.CZ (Radio 1) za doprovodu romácké akordeonové hvězdy MÁRIA BIHÁRIHO. První tanečníky na palubě lodi povzbudíme štamprlí námořnického rumu grátis. KOTVU zvedáme ve 22:00! Neváhejte: LĚTO ZAČÍNA VŽDY POŘÁDNÝM BALKÁNEM.

15.6.

22:00

THE PROSTITUES koncert
16.6. 22:00

Loď Tajemství

The_Prostitues_2016
16. června 2017 zavítá na Loď Tajemství česká kapela The Prostitutes. Na koncertě zahrají skladby ze svého posledního alba Zum Passer, které je podle kritiků jejich nejalternativnějším hudebním počinem, i výběr čerstvých novinek z chystaného nového alba. Akce začíná ve 22.00, přijďte tedy včas, ať vám koncert na Lodi Tajemství neodpluje!

16.6.

22:00

ORCHESTRoj koncert
17.6. 20:30

Nábřeží

ORCHESTRoj
Přijede to, přiskočí k tomu pět chlápků, zatočej klikama a radost je na světě. Koktejl muziky, zábavy a techniky, který se vyklube z hodně velké prorezlé "plechové věci". To je ORCHESTRoj.
Petr Píša a Zatrestband

17.6.

20:30